czwartek, 12 stycznia 2012

Pielęgnacja włosów – metody naturalne

Czasami naturalne metody pielęgnacji włosów stają się zbawienne. Nie ma to jak samemu sprawić sobie odżywkę. Nie musisz obawiać się o skład, składniki często są tanie i łatwo dostępne. Wiadomo, że nie każdemu się chce paprać w jakieś maseczki domowej roboty. Lecz to naprawdę nic takiego!! Często wystarcza 1 lub 2 składniki !! Ale nie tylko maseczki należą do metod naturalnych poprawiania kondycji włosów. To również codzienne picie ziołowych naparów np. pokrzywy, która jest świetna i przynosi oczekiwane efekty jeśli chodzi o problem wypadania włosów. Aktualnie to picie pokrzywy ratuje moje włosy, które ostatnio zaczęły wypadać garściami. Piję napar prawie codziennie i już po 2 tyg. widzę efekty. Już nie muszę wybierać włosów z wanny po każdym myciuJ

Codziennie tracimy około 50 włosów. Wiosną i jesienią wypada ich dziennie nawet do 80. Możemy sami poprawić ich kondycję:
Właściwa dieta
Zdrowa dieta dla włosów to potrawy zawierające cynk, magnez, żelazo, witaminy z grupy B i PP, biotyna, witaminy A, C, E, siarka. Znajdują się w żółtku, kalafiorze, kapuście, brukselce, cebuli, czosnku.

Korzystnie na włosy i cerę wpływają również kwasy tłuszczowe omega-3 zawarte między innymi w tłustych rybach i orzechach.

Białko potrzebne jest do budowy nowych włosów, w miejsce wypadających. Trzeba dziennie zjeść około 100g drobiu albo ryb. Jeśli ktoś jest wegetarianinem, mięso może zastąpić soją.
Odpowiednie pielęgnowanie włosów
Szampon powinien być łagodny (najlepiej dla dzieci np. Babydream, Hipp). Włosy myjemy tylko raz, delikatnie. Po myciu głowy na włosy nakładamy odżywkę. Jeśli włosy wypadają nie powinniśmy używać suszarki, niech schną same. Gdy bardzo nam się spieszy - suszymy, ale chłodnym podmuchem. Rozczesujemy dopiero gdy włosy trochę wyschną - nigdy na siłę.
Kuracje roślinne przeciw wypadaniu i na wzmocnienie włosów
Regenerowanie włosów

Zagotować 0,25 l octu owocowego i zalać nim 2 torebki pokrzywy fix. Pokrzywę należy pozostawić w occie przez kwadrans. Powstały w ten sposób lotnion ochłodzić i co drugi dzień przemywać nim delikatnie włosy. Po wysuszeniu, wmasowywać w skórę głowy odrobinę olejku z korzenia łopianu. Do kuracji należy również wypijanie przed zaśnięciem filiżanki herbaty ze skrzypu polnego, a rano na pusty żołądek szklanki świeżego soku z rzeżuchy. Kurację stosuje się przy nadmiernym wypadaniu włosów

Pokrzywa pomaga na wypadanie włosów i regeneruje

Pokrzywa od dawna jest znana jako środek na wzmocnienie korzonków włosowych i zapobiegający łupieżowi. Zrób płukankę pokrzywową (nie nadaje się do jasnych włosów). Gotową herbatę z pokrzywy zalewamy wrzątkiem (1 torebka na 200 ml). Po wystudzeniu płuczemy włosy. Nie wolno używać świeżych pokrzyw, ponieważ lekko barwią włosy na zielono!

Mięta odżywia skórę głowy
Gdy skóra głowy jest mocno przesuszona, a włosy kruche, słabe i mało elastyczne, możemy zastosować płukankę z mięty (stosujemy ją dla włosów ciemnych lub rudych, jasne mogą się lekko zabarwić). Jednym litrem octu owocowego lub winnego zalewamy dwie torebki mięty. Mieszankę tę zamykamy w szczelnym naczyniu i stawiamy w ciepłym miejscu (lub na słońcu) na 14 dni. Potem odcedzamy ocet, mocno wyciskamy torebki zioła. Po każdym myciu płuczemy włosy i skórę głowy. Nadaje się zwłaszcza do tłustych włosów.

Rozmaryn usuwa łupież
To zioło nadaje się do pielęgnacji tłustych włosów, tłustej głowy, pomaga pozbyć się łupieżu. Dodatkowo płukanka rozmarynowa intensyfikuje ciemny odcień włosów. Dobry dla tłustych włosów jest okład z majonezu rozmarynowego. Potrzebujemy żółtko, 25g oleju ze słodkich migdałów i pół łyżeczki olejku rozmarynowego. Z tych składników ukręcamy powoli majonez. Pokrywamy nim suche włosy i skórę głowy. Przez pół godziny trzymamy papkę pod folią i turbanem w cieple. Rozmaryn pobudza krążenie i działa odżywiająco.

Szałwia wygładza kręcone włosy

Działa na włosy stymulująco, odżywia je, wzmacnia, dzięki niej stają się zdrowsze. Przygotowujemy napar z szałwii: 2 torebki zalewamy szklanką wrzątku i pozostawiamy na 10 min. Następnie czekamy aż wystygnie. Płuczemy nim umyte włosy (nie spłukujemy). Jeśli masz kręcone włosy możesz wykorzystać napar do ich lekkiego rozprostowania. Po umyciu nanieś napar i rozczesz grzebieniem. Potem wysusz włosy nadając im gładką formę. Loki nieco się wygładzą i włosy będą zdrowsze. Szałwia ma też właściwości relaksujące i zapobiega podrażnieniom.

Nasturcja wzmacnia włosy
Napar z liści nasturcji poprawia strukturę włosów, odświeża je, sprawia, że lepiej się układają - są usztywnione. Napar zaparza się jak mocną herbatę (ziół się nie gotuje tylko zalewa wrzątkiem). Garść liści nasturcji zalej 1/2 l wrzątku i pozostaw do naciągnięcia. Po ostygnięciu przecedź przez gazę. Możesz używać jako płukanki - jeżeli przelejesz do buteleczki z atomizerem i przed suszeniem suszarką spryskasz włosy u nasady, będą lepiej usztywnione.

Pielęgnacja włosów odżywką śmietankową - do zniszczonych włosów
Mieszamy 2 łyżki śmietany, łyżeczkę soku cytrynowego i 1/2 łyżeczki oleju kukurydzianego. Miksturę wcieramy we włosy i przykrywamy folią na 10 min. Płuczemy czystą wodą.

Odżywka nagietkowo – mleczna - do włosów suchych
1/2 filiżanki mleka mieszamy z żółtkiem i 1/2 filiżanki naparu z nagietka. Nakładamy na suche lub wilgotne włosy i zawijamy folią. Płuczemy po 10-15 minutach.

Odżywka żółtkowo - rycynowa
Mieszamy ze sobą: żółtko, 30g oleju rycynowego, łyżeczkę drożdży, kilka kropel soku z cytryny i łyżeczkę odżywczego balsamu do włosów lub odżywki. Odżywkę dokładnie wcieramy we włosy i skórę głowy. Na pół godziny zakładamy folię i ciepłą chustkę lub turban. Potem myjemy włosy szamponem ziołowym.

Terapia z soku jabłkowego - zapobiega łupieżowi
Po umyciu włosów nacieramy skórę głowy filiżanką soku jabłkowego. Potem do filiżanki wody dodajemy 2 łyżki octu jabłkowego i płuczemy tym włosy. Stosujemy co najmniej przez tydzień.
Terapia odżywcza do włosów suchych, zniszczonych po diecie lub chorobie
Mieszamy 3 łyżeczki rumu i całe jajko. Na umyte włosy nakładamy miksturę na 2 minuty. Płuczemy włosy zimną wodą.
Maska z drożdży
Pół opakowania drożdży piekarskich podgrzewamy na małym ogniu z odrobiną mleka. Gdy powstanie papka, wmasowujemy ją w skórę głowy. Owijamy głowę folią i zostawiamy na 15 minut. Potem włosy dokładnie spłukujemy i myjemy szamponem. Maska ta wzmacnia osłabione cebulki włosowe.

Ziołowa nalewka na wzmocnienie wypadających włosów
Po 1 torebce pokrzywy oraz kwiatów i liści nasturcji zalewamy szklanką spirytusu i miksujemy. Płyn przelewamy do butelki, szczelnie zamykamy i odstawiamy na dwa tygodnie. Na kilka godzin przed myciem wcieramy we włosy i skórę głowy. Stosujemy raz w tygodniu.

Terapia energetyzująca
Potrzebne: 2 łyżki oleju sezamowego, 1 żółtko, łyżeczka majonezu, 1/2 filiżanki śmietany. Nadaje się do włosów kruchych, cienkich, szczególnie po intensywnych dietach odchudzających. Należy wymieszać składniki w mikserze do konsystencji kremu. Potem rozprowadzamy po umytych, wilgotnych włosach. Na pół godziny okręcamy włosy folią aluminiową. Po tym czasie zdejmujemy folię, płuczemy i myjemy włosy.

Egzotyczna papka nawilżająca dla suchych włosów
Dojrzały owoc awokado rozgnieść widelcem. Dodać 3 łyżki majonezu lub śmietany. Papkę nałożyć na umyte pasma i owinąć głowę ręcznikiem. Po ok. 30 minutach umyć głowę szamponem do przesuszonych włosów

Ziołowy płyn dla suchych włosów
2 torebki nagietka zalać litrem wrzątku. Przykryć naczynie i zostawić napar do naciągnięcia. Polewać nim włosy po każdym myciu głowy.

Nabłyszczająca maska do włosów
Łyżkę olejku kokosowego (można kupić w sklepie ze zdrową żywnością) połączyć z 3 łyżkami śmietany. Miksturę wetrzeć w pasma. Owinąć głowę ręcznikiem. Po ok. 30 minutach umyć głowę łagodnym szamponem.

Naturalny miodowy utrwalacz
1 łyżkę miodu wymieszać ze szklanką letniej wody. Dodać łyżeczkę octu owocowego. Płyn wlać do butelki z atomizerem ( np. po lotionie ). Spryskać umyte i osuszone ręcznikiem pasma. Wymodelować fryzurę.

Piwny lotion
Umyte pasma zwilżyć roztworem jasnego piwa i wody (w proporcji 1:1). Ułożyć włosy.

Drożdżowa maska do włosów przetłuszczających się
Kostkę drożdży piekarskich rozgnieść widelcem i wymieszać ze szklanką mleka. Papkę rozprowadzić na włosach na pół godziny przed myciem. Dokładnie spłukać włosy i umyć je szamponem do włosów tłustych. Taką maskę stosować 2 razy w tygodniu.

Domowy szampon
Łyżkę posiekanego korzenia mydlnicy wymieszać z łyżką liści pokrzywy. Zalać szklanką wrzącej wody. Przykryć i zostawić pod przykryciem do naciągnięcia. Przecedzić. Odrobiną takiego szamponu umyć włosy. Kosmetyk ten wspaniale oczyszcza i odświeża włosy i skórę głowy, choć nie daje piany.

Woda ziołowa do włosów z łupieżem
2 torebki szałwii lub skrzypu zalać litrem wrzątku. Przykryć i zostawić do naciągnięcia. Płynem polewać włosy po myciu i wmasowywać go w skórę głowy.

Oliwka rozmarynowa do włosów z łupieżem
2 łyżeczki oliwki wymieszać z 10 kroplami olejku rozmarynowego. Wmasować w skórę głowy. Rano umyć włosy.

Tonik z rzepy wzmacnia wypadające włosy
Dorodne warzywo zetrzeć na tarce o drobnych oczkach. Odcisnąć sok i wetrzeć go w skórę głowy, najlepiej na pół godziny przed myciem. Pomoże na wypadanie włosów.

Płukanka rozjaśniająca włosy
Dwie garście suszonych kwiatów rumianku zalać 2 litrami wrzącej wody. Przykryć, a gdy wystygnie wypłukać w tym naparze umyte włosy.

Odżywka do włosów z lawendą
Zmieszać 1 żółtko z łyżeczką oliwy, następnie dodać 3 krople eterycznego olejku lawendowego. Wetrzeć dokładnie odżywkę w zniszczone końce włosów, Umyć szamponem po 15 minutach. Odżywkę stosować 2-3 razy w tygodniu.

Tonik do pielęgnacji włosów z rozmarynem

200 gram świeżych listków rozmarynu zalewamy 1 szklanką dobrego czerwonego wina, najlepiej wytrawnego. Listki gotujemy w winie, na wolnym ogniu, potem tonik odcedzamy i zlewamy do czystej i szczelnej butelki. Uzyskany w ten sposób tonik energicznie wcieramy we włosy i skórę głowy przed snem.

Wzmacniająca maseczka dla suchych włosów
Rozgrzany olejek migdałowy odżywi i wzmocni włosy. Możesz go zmieszać z zawartością kapsułki witaminy E. Taka maseczka poprawia krążenie krwi i ma własności regenerujące.

Nalewka ziołowa na wzmocnienie włosów
Zmieszać po łyżce stołowej ziela skrzypu, korzenia łopianu, szyszek chmielu i liści pokrzywy. Przesypać zioła do słoika i zalać czystym spirytusem. Po 2 tygodniach odcedzić przez gazę, a otrzymanym płynem nawilżać skórę głowy co drugi dzień.

3 komentarze:

  1. Bardzo dużo ciekawych rzeczy. W lecie trzeba się porozglądać i syszyć zielsko. Ja planuję nazrywać pokrzywy na wsi, zasuszyć ją i pić w zimie. Od siebie dodam, że piwo ekstra działa na włosy - ładnie się potem układają, mają milutki zapach chmielu, który szybko się ulatnia.
    Masz cudowne włosy :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...